20. 6. 2024
Fakta a mýty o udržitelném designu
Několik květináčů neudělá z kanceláře udržitelnou, stejně jako slovo „eko“ v názvu použitých výrobků z nich neudělá zelené. Náročnost kancelářského designu podle zásad ESG a očekávání klientů způsobují, že v mnoha případech přijde na řadu greenwashing, tedy neoprávněné označování jakýchkoliv výrobků a činností za udržitelné. Jak správně navrhovat kanceláře, abychom se mu vyhnuli?
Jak ukazuje nedávná zpráva Corporate Climate Responsibility Monitor, greenwashing využívají jak mezinárodní společnosti, tak i malé místní podniky. Ze strany zákazníků je totiž „zelená“ image stále více ceněna, málokdo má ale zdroje, know-how a kapacity, aby na ni dosáhl zavedením skutečně udržitelných opatření. Evropská unie nyní plánuje zavést sankce, které mají „lakování nazeleno“ omezit. Nepřináší totiž nic dobrého ani životnímu prostředí, ani samotné reputaci a následně profitu firmy.
Navzdory zdání ani energeticky úsporné technologie, ani přírodní materiály samy o sobě nezaručují, že je kancelář navržena v souladu s filozofií udržitelnosti. Abyste měli jistotu, že design vaší kanceláře je skutečně ekologický, pak potřebujete data o všech použitých materiálech, jejich přepravě, dodavatelském řetězci a recyklovatelnosti, neboli o tom, jak u jednotlivých materiálů a prvků zařízení dochází ke snižování uhlíkové stopy. Jaké jsou další mýty o udržitelném designu?
Mýtus: Každý výrobek z recyklovaných materiálů se vyplatí používat.
Fakt: To, že je použit recyklovaný materiál, neznamená, že výrobek má malou uhlíkovou stopu. Pokud proces zahrnuje přepravu komponentů ke zpracování například z Evropy do Kanady a poté hotový výrobek putuje opačným směrem, uhlíková stopa se výrazně zvyšuje a zpochybňuje přínosy takového nákupu.
Mýtus: Přírodní materiály jsou vždy ekologické.
Fakt: Předměty z exotického dřeva, přírodního kamene nebo kůže dovezené ze vzdálenosti tisíců kilometrů jen proto, aby zdobily kancelář po dobu trvání nájemní smlouvy – to je s udržitelným designem neslučitelné.
Nejudržitelnější jsou suroviny přírodního původu, které se nejrychleji a nejsnadněji obnovují, nejlépe lokálně, například druhy stromů, které v daném klimatu rychle rostou. Pokud se tedy při výrobě použije přírodní surovina, která je obnovitelná, ale není místní (například exotické dřevo), nebude to ekologické kvůli uhlíkové stopě spojené s dopravou. Stejně tak produkt, pro jehož výrobu je použita místní, ale neobnovitelná přírodní surovina, nebude udržitelný.
Mýtus: Výrobce vás ujišťuje, že koberec lze recyklovat.
Fakt: Je třeba rozlišovat mezi teoretickou a praktickou recyklovatelností. Podlahovou krytinu lze sice recyklovat, ne vždy je to však vhodné vzhledem ke složitosti a nákladům na celý proces. Nebo kvůli předpisům, které brání přepravě použité podlahové krytiny do země, kde se nacházejí zpracovatelské závody. Východiskem je tedy vybírat si takové výrobky, které se vyrábějí a recyklují lokálně.
Mýtus: Náklady na zavedení nových technologií, které pomohou změnit budovu na ekologičtější, jsou vyšší než úspory a přínosy, které z toho vyplývají.
Fakt: Nová řešení skutečně fungují: inteligentní systémy řízení osvětlení a klimatizace automaticky vypnou lampy v prázdných místnostech nebo sníží intenzitu výměny vzduchu a moderní svítidla zlepší distribuci světla v kanceláři. Je však třeba mít na paměti, že každý z těchto prvků musí fungovat dostatečně dlouho, aby si na sebe vydělal. Nejen v čistě finančním smyslu, ale i z hlediska dopadu na životní prostředí.
Mýtus: Zdravý přístup poznáte na první pohled.
Fakt: Relaxační zóny a ergonomické stoly nejsou všechno. Při navrhování zelených kanceláří se používají vysoce kvalitní lepidla a stavební chemie s nízkou koncentrací těkavých organických látek (VOC) a formaldehydu, které jsou sice dražší než průměrné výrobky, ale také výrazně bezpečnější. Přestože uživatelé rozdíl na první pohled neuvidí, při delším pobytu v kanceláři ho pocítí: lepší kvalita vzduchu znamená, že je méně často bolí hlava, stejně tak nedochází k podráždění kůže nebo pocitu únavy způsobenému neustálým působením chemických látek. Podobných drobných a neviditelných vylepšení, která mají výrazný vliv na zdravé kancelářské prostředí, pak může být celá řada. Počítají se i vymoženosti, jako například možnost měnit barvu a intenzitu světla na konkrétním pracovišti či zónová regulace teploty.
Mýtus: Ekologicky šetrné materiály jsou ty, které pocházejí pouze od největších dodavatelů, protože pouze ti mají certifikáty a dokumenty, které to potvrzují.
Fakt: Certifikát nám zpravidla dává jistotu, že výrobek má parametry, které očekáváme. Někdy však podnikatelé, kteří příslušné dokumenty nemají, nabízejí výrobky, které díky místní výrobě, například nábytku, mohou být také ekologické, protože mají nízkou uhlíkovou stopu. V mnoha případech by přitom lokální výrobci mohli takové dokumenty prokazující ekologické parametry produktů snadno získat a třeba jen nevědí o jejich existenci.
Pokud plánujete zařizování a vybavování kanceláří a máte zájem na tom, aby byly skutečně udržitelné, pak jste na správném místě – v Colliers víme, jak na to. Obraťte se na naše odborníky, kteří vám pomohou vytvořit prostory splňující standardy ESG.