20. 6. 2022
Biofilní design je trendem při tvorbě kancelářských prostor
Pobytem uvnitř budov tráví lidé až 90 % svého času. Zatímco doma si dokáží prostředí přizpůsobit svým preferencím, v zaměstnání často musí fungovat při umělém osvětlení, využívat řadu elektronických zařízení a dýchat klimatizovaný vzduch. To vše má negativní vliv na zdraví, a to zejména psychické. Pomoci dokáže tzv. biofilní design, který se stává zejména při návrzích a zařizování kanceláří velkým trendem. Přibližuje totiž pracovní prostředí přírodě, která má na psychiku i zdraví blahodárný vliv.
Zelené kanceláře dokáží snížit stres i zvýšit produktivitu
Pozitivní vliv přírody na naše zdraví potvrzuje řada světových průzkumů, dle kterých jsou lidé v zeleném prostředí šťastnější, cítí se více odpočatí a mají nižší hladinu stresu. Jedním z nich je například studie The Economics of Biophilia, která u lidí pohybujících se v zeleném interiéru zaznamenala snížení tepové frekvence a stresových hormonů až o 15 %. Výzkumníci měřili taktéž lepší soustředění, duševní výdrž a produktivitu, která se v interiéru plném přírodních prvků prokazatelně zvýšila. Dle provedeného experimentu vyřídili telefonisté s výhledem na přírodu daleko více hovorů než ti, kteří jej neměli. Hovory navíc zpracovávali až o 7 % rychleji. Blahodárný vliv zeleného prostředí pak dokazuje i fakt, že zaměstnanci, kteří v něm působí, mají až o 15 % méně absencí.
Dalším nezanedbatelným benefitem je pak také schopnost rostlin snižovat množství oxidu uhličitého, čistit vzduch od škodlivých látek, produkovat kyslík prostřednictvím fotosyntézy, snižovat prach a zvyšovat vlhkost vzduchu. To vše pomáhá k lepšímu soustředění i celkovému zdraví. Vzduch uvnitř budov totiž může být dle průzkumu YouGov až pětkrát více znečištěný než vzduch venku.
Tzv. zelená stěna tvořená z rostlin navíc dokáže vytvořit také účinnou zvukovou izolaci.
Rostliny, zelené stěny i akvária
„Možností, jak zahrnout přírodní prvky do exteriéru či interiéru urbanizovaného prostředí je nespočet. V exteriéru budov zastupují biofilní design typicky parky či fontány a jezera. V interiéru se pak jedná o přírodní prvky, jako jsou zelené stěny nebo samostatné pokojové rostliny, ale také o dostatek přirozeného světla nebo výhled na zeleň,“ říká Lenka Macková, senior designer ze společnosti Colliers, s tím, že zájem o tento typ designu roste a projekty jsou mnohdy velmi zajímavé. „U jednoho klienta jsme v minulosti umístili do prostoru recepce kmeny břízy. Realizačně to byla sice poněkud výzva, ale ve finále byl účel byl splněn – vnést trochu opravdové přírody do jinak sterilních kancelářských prostor. Stále populárnější jsou i vodní prvky, nedávno jsme například řešili obří mořské akvárium,“ dodává Lenka Macková. Právě vodní prvky v podobě akvárií či rybníčků s rybami v atriích či foyer jsou totiž taktéž součástí biofilního designu, který má často podobné principy jako tradiční čínské myšlení feng shui, dle kterého představuje aktivní proudící voda pohyb a život.